Pierwszy oficjalny moment – błogosławieństwo
Błogosławieństwo to jedno z najważniejszych, najbardziej symbolicznych i zapewne wzruszających momentów w Dniu Ślubu. Tak dla Pary Młodej, jak i Rodziców jest to wydarzenie o szczególnym znaczeniu. Błogosławieństwo od Rodziców jest bardzo istotne dla Par, które rozpoczynają swoją wspólną, życiową drogę.
Błogosławieństwo. Gdzie je zorganizować?
Zazwyczaj odbywa się w miejscu, w którym Para przygotowuje się do ślubu. Najczęściej jest to dom Pani Młodej. Rodzice błogosławią swoim dzieciom tuż przed ceremonią zaślubin. To moment, w którym nie tylko dają swoje przyzwolenie na zawarcie tego małżeństwa, ale też w pewien sposób zapewniają o swoim wsparciu w dalszym życiu nowożeńców. To bardzo wzruszające momenty i trudno określić dla kogo bardziej – czy dla Rodziców, czy Pary Młodej. Jest to jednak na tyle piękna chwila, że warto dać się wtenczas ponieść emocjom i nie wstrzymywać łez wzruszenia. Spokojnie, makijażystka z pewnością przewidziała taką sytuację wykonując Pannie Młodej ślubny make-up.
Jak przebiega samo błogosławieństwo?
Tak, jak tego chcą Rodzice i Para Młoda. Najczęściej Młoda Para klęka przed Rodzicami, prosząc o to, aby im pobłogosławili. Para wtedy może też stać. Jeśli jednak zdecyduje się na klękanie, lepiej, żeby nie podkładała pod kolana żadnych poduszek, ponieważ to nie prezentuje się dobrze na zdjęciach. Te kilka minut bez „materacy” z pewnością da się wytrzymać. Co z Rodzicami? Rodzice, każdy po kolei, podchodzi zarówno do Panny Młodej, jak i Pana Młodego, wypowiadając słowa: „błogosławię Was w imię Ojca i Syna i Sucha Świętego”. Jest to formuła, której zazwyczaj towarzyszą też płynące prosto z serca życzenia. W każdym razie, podczas udzielania błogosławieństwa Rodzice powinni uczynić na czole dzieci znak krzyża. Po wypowiedzeniu formuły powinni też podać dzieciom krzyżyk do ucałowania i pokropić święconą wodą.
O czym warto pamiętać podczas błogosławieństwa?
Przede wszystkim o tym, by zwyczajnie się nim cieszyć i przeżywać tę chwilę całym sobą. A oprócz tego jeszcze o kilku innych elementach – na przykład o miejscu błogosławieństwa. Dobrze, jeśli odbywa się ono w jasnym, przestronnym pomieszczeniu. Jeśli jest taka możliwość, warto pomyśleć, aby wszystko przebiegało na tarasie lub nawet w ogrodzie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i błogosławieństwo ma miejsce w pomieszczeniu to warto zwrócić uwagę na to, aby ani Rodzice, ani Para Młoda nie stali „pod światło” – to szczególnie ważne dla fotografa.
Błogosławieństwo to ważny moment, ale… tylko dla najbliższych. Udział w nim biorą Rodzice, Para Młoda, Dziadkowie, Chrzestni i Świadkowie – warto do nich ograniczyć liczbę osób, będących uczestnikami tego wydarzenia. I jeszcze jedno – trzeba zadbać o otoczenie. Niekiedy, w ferworze przygotowań, okazuje się, że gdzieniegdzie po pokoju, w którym odbywa się błogosławieństwo, „plątają się” zbędne reklamówki i inne nieestetycznie wyglądające przedmioty. Para Młoda może ich nawet nie dostrzec, ale warto poprosić na przykład Świadkową, żeby przed błogosławieństwem „rzuciła okiem” na pomieszczenie.
Ślub cywilny, humanistyczny i błogosławieństwo.
W dzisiejszych czasach wiele Par decyduje się na ślub cywilny lub humanistyczny – wtedy błogosławieństwo może wyglądać nieco inaczej niż w zwyczaju katolickim. Niezależnie jednak od wszystkiego, symboliczne złożenie życzeń Młodej Parze powinno nastąpić – przecież każdy Rodzic chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Czemu miałby im o tym nie powiedzieć w Dniu Ślubu? Można przekazać to dowolnymi słowami, niekoniecznie poprzez określoną w zwyczaju katolickim formułę. Najważniejsze, żeby uszanować poglądy i wizję Młodej Pary, co do tego dnia i momentu. Wtedy wszystko na pewno wyjdzie pięknie i niezapomnianie.
Błogosławieństwo poradnik dla rodziców
fotograf Tarnobrzeg, fotograf Rzeszów, fotograf Stalowa Wola, fotograf Mielec, Fotograf Sandomierz